OREL VÝCHODNÍ - KAMČATSKÝ

7. května 2018 v 7:49 | Safaripark Press |  ASIE


Díky mezinárodní spolupráci se zahraničními zoo se stejným zaměřením se safariparku podařilo získat mladého samce orla východního Zachara, který k nám dorazil z Japonska. Zachar je zatím expozičním zvířetem, jeho dopárování je podmíněno sehnáním vhodné nepříbuzné samice.
Orel východní, známý též pod názvy orel kamčatský, bělokřídlý nebo Stellerův, je velký dravec z čeledi jestřábovitých.
Je největším zástupcem rodu Haliaeetus, nejtěžším dravcem světa a jedním z největších dravců vůbec. Dorůstá 86,5-105 cm a v rozpětí křídel měří 203-241 cm. Samice dosahují hmotnosti obvykle v rozmezí od 6,8 do 9 kg, samci pak od 4,9 do 6 kg. Je převážně černý se žlutým zobákem a bílým zbarvením na končetinách, ocasu, spodních krovkách ocasních a křídlech.
Hnízdí na Kamčatském poloostrově, v pobřežních oblastech Ochotského moře jižně až po řeku Amur a severně po Sachalin a Šantarovy ostrovy v Rusku. Je částečně tažný se zimovišti na jihu Kurilských ostrovů a na ostrově Hokkaidō v Japonsku.
Orel východní se živí zejména rybami, převážně pak lososy, pstruhy a treskami. Mimo ně však požírá i vodní ptáky (kachny, racky, mladé labutě), savce, kraby, chobotnice a mršiny.
Je monogamní. Objemné hnízdo z větví staví vysoko na stromě nebo na skále. Během dubna až května samice klade 1-3 zeleno-bílá vejce, na kterých sedí po dobu 39-45 dnů. Mláďata jsou po vylíhnutí popelavě šedá s bílou spodinou těla. Pohlavní dospělosti dosahují ve věku 4-5 let.
Ačkoli jsou jejich hnízda občas pleněna savci a krkavcovitými, dospělí ptáci již nemají žádného přirozeného predátora a jsou na vrcholu potravního řetězce.
Populace orla východního čítala v roce 2012 okolo 1900 párů. Stále klesající stav je způsoben znečišťováním prostředí a kultivací krajiny člověkem.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia, ZOO Liberec)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 7. května 2018 v 9:21 | Reagovat

Podle mě opravdu velmi povedený model. :-) Jinak Ti děkuji za přání. Jsem rád, že na můj blog chodíš... :-) Já zase rád (i několikrát denně) chodím sem.

2 Safaripark team Safaripark team | 7. května 2018 v 9:44 | Reagovat

Díky, horší bude k němu domodelovat samici. Zatím sbírám podklady. Jinak Tvůj blog mi rozšiřuje spektrum informací o spoustě druhů zvířat, ať už žijících nebo vyhynulých. Prostě to děláš dobře a mám radost, že jsou na světě lidi podobného nebo stejného smýšlení, s kterými si mám o čem povídat. :-)

3 HAAS HAAS | Web | 7. května 2018 v 15:38 | Reagovat

Děkuji. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama