Únor 2018

KOBRA KRÁLOVSKÁ

24. února 2018 v 19:55 | Safaripark Press |  ASIE


Zcela novým druhem jedovatých hadů a novinkou února 2018 jsou kobry královské, které se nám podařilo získat Číny v rámci spolupráce s tamními zoologickými zahradami. Jedná se o mladý pár, samice se jmenuje Christy a samec Chip. Je to třetí druh kobry, který je u nás v safariparku chován.
Kobra královská žije v oblasti jižní a jihovýchodní Asie, od Indie po Filipíny a Jávu. Je považována nejen za nejdelší kobru, ale i za nejdelšího jedovatého hada světa. Dorůstá délky až 5,7 metru a váhy až přes 12 kg. Tělo má olivově zelené, spodní část má světlé zbarvení.
Specializuje na lov jiných hadů (užovky černé, krajty, kober indických, bungarů, ploskolebeců i příslušníků vlastního druhu). Doplňkovou kořistí jsou ještěrky, ptáci a hlodavci. Tato kobra nevypouští jed při každém útoku, někdy svou kořist udusí podobně jako hadi škrtiči. Zabité hady polyká od hlavy. Díky pomalému metabolismu nemusí kobra přijímat potravu i několik měsíců.
Kobra královská stojí na vrcholu potravního řetězce a má jen minimum nepřátel. Spíše mladých jedinců se může občas zmocnit promyka, která se ale zaměřuje na kobry indické a menší hady. Ostatní jedovatí hadi nedokáží kobru královskou ohrozit, je vůči jejich jedu imunní.

Kobra královská disponuje prudkým neurotoxickým jedem, kterého má velké množství. Přesto nepatří mezi tzv. velkou čtyřku nejnebezpečnějších indických hadů (kobra indická, zmije řetízková, zmije paví, bungar modravý). Není totiž příliš hojná, v případě nebezpečí preferuje útěk a ne vždy vypustí do kousnutí jed. Přesto je zaznamenáno každoročně několik uštknutí. Důležité je podat co nejdříve sérum. Kobra se do kontaktu s lidmi dostává nejčastěji tak, že pronásleduje jiné hady, kteří v blízkosti lidských obydlí loví potkany a jiné hlodavce. Její uštknutí bývá pro člověka smrtelné v 50-60 % případů. Přesto dochází k poměrně málo úmrtím, neboť tito hadi nejsou příliš agresivní.
Samice klade asi 20 až 50 vajec do dvoukomorového hnízda, které sama staví. Je to jediný had, který si staví hnízda. V horní části hnízda zůstává po celou dobu inkubace, tedy 60 až 80 dnů. Vylíhnutá mláďata mají délku okolo 50 až 60 cm. V přírodě se dožívá obvykle okolo 20 let.
Kobra královská se podle norem IUCN počítá mezi zranitelné druhy v důsledku ničení jejího přirozeného prostředí a kvůli poptávce po jejím mase a kůži. Využívá se rovněž na výrobu "léčebných" prostředků v orientální medicíně.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia)

MEDVĚD BRÝLATÝ

9. února 2018 v 12:34 | Safaripark Press |  STŘEDNÍ A JIŽNÍ AMERIKA


Medvěd brýlatý je menší druh medvěda. V kohoutku měří 70-90 cm a délka těla činí 130-210 cm. Samec váží 130-200 kg, samice jen 40-65 kg. Jméno dostal tento medvěd podle nápadné kresby kolem očí.
Žije v horách na severozápadě Jižní Ameriky v nadmořské výšce 200 až 4500 metrů ve Venezuele, v Kolumbii, v Peru, Ekvádoru , v Bolívii a v Chile. Je jediným zástupcem medvědovitých v Jižní Americe. Tento druh je kromě pandy nejvíce ohroženým druhem medvěda na světě, protože je závislý na deštném pralese a díky jeho kácení utrpěl značnou újmu. Též je loven domorodci. Lze ho ale také potkat i na travnatých pláních a v křovinách.
Medvěd brýlatý je denní živočich a samotář, ale není teritoriální. Tento druh medvěda si pomocí silných větví staví hnízdo na stromě, kde tráví mnoho času. Rád se zdržuje ve vlhkých lesích, kde nalézá dostatek potravy. Požírá listy, trávu, kořínky, plody ovoce a někdy loví tapíry nebo dobytek domorodců. Na severozápadě území svého výskytu se živí i mladými palmami. Dovede se i vyšplhat do koruny dospělé palmy za ořechy a listy. V sušších oblastech požírá kaktusy. Jídelníček si občas zpestří hmyzem či zdechlinami.
Tito medvědi se páří ve velmi odlehlých těžko dostupných končinách, o rozmnožování se tak ví velmi málo. Samice přivádějí 1-3 mláďata na svět v červenci po asi 250denní březosti. Ta jsou při narození slepá a křehká. Samice při jakýchkoliv známkách nebezpečí je tvrdě brání. Poté, co mláďata povyrostou, jsou velmi hravá a pořád vylézají na okolní stromy nebo skály. U matky se zdržují zhruba více než rok, než se umí postarat sama o sebe. Pohlavně dospějí ve 2 letech života.
Safaripark chová v současnosti mladého samce medvěda brýlatého Béďu. V příštím období by vedení safariparku rádo k Béďovi dopárovalo vhodnou partnerku.

(zdroj informací pro článek : Wikipedia)