Leden 2018

VOMBAT OBECNÝ

14. ledna 2018 v 8:39 | Safaripark Press |  AUSTRÁLIE
Původní pár vombatů, kteří byli chováni ještě za dob existence Safari pod Klíčem nahradila nové wombatí rodinka, kterou jsme u nás uvítali v závěru loňského roku. Samec Mel, samice Tabbi a mládě - sameček Tobík jsou novými obyvateli australské expozice.
Vombat obecný, známý také jako vombat medvědovitý, je 0,7-1,2 m dlouhé zvíře se zavalitým tělem, širokou a hranatou hlavou, masivními končetinami, holým čenichem, 2-3 cm dlouhým ocasem, hmotností od 14 do 25 kg a s hrubou a hustou srstí.
Po většinu roku žije samotářským způsobem života. Hrabe rozsáhlé rozvětvené nory s jediným vchodem, které dokáže vybudovat i v těžko dostupných terénech, k čemuž mu napomáhají jeho silné drápy. I když je venku O °C, vombatí nora má teplotu 16-26 °C.

Staří samci bývají vysoce územní a často napadají savce, kteří proniknou do jejich domácích areálů. Člověku však většinou nebezpečí ze strany těchto vačnatců nehrozí. Vombat přes den většinou odpočívá a za potravou se vydává převážně v noci. Před přímým sluncem se chrání, ale pokud není sluneční žár silný, rád se vyhřívá na slunci.
Potrava vombata je vegetariánská a tvoří ji tráva, ostřice, kořínky a hlízy. Trus vombatů má hranatý tvar, mají tedy tvar podobný kostkám. Další zajímavostí je, že výkaly vombatů jsou zbaveny při vylučování téměř veškeré vlhkosti.
Vombati jsou v říji, když je v Austrálii jaro. Samice před porodem vystele jednu komoru své nory suchou trávou a listím. Rodí jedno mládě, které ve vaku zůstává po dobu 6-7 měsíců. Během následujících tří měsíců se občas do vaku stále vrací kvůli potravě a úkrytu. Matku opouští ve věku dvanácti až patnácti měsíců a v přírodě se dožívá do 18 let.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia - zkráceno)Základ nové rodiny rypoušů

6. ledna 2018 v 21:49 | správce safariparku |  NOVINKY
Na přelomu roku se do expozice mořského světa přistěhoval nový samec rypouše sloního, který bude základem druhé rodiny rypoušů, která by měla čítat dvě samice a jednoho samce, případně i mláďata (nakonec mě domácí tvorba nemine). Nového samce jsem pojmenoval Adam (do safariparku přibyl 24.12.2017, kdy má Adam svátek). Doufám, že se bude návštěvníkům safariparku líbit. Posoudit to můžete na připojených snímcích.