TYGR USSURIJSKÝ - SIBIŘSKÝ

20. listopadu 2017 v 9:54 | SAFARIPARK PRESS |  ASIE


Tygr ussurijský, též známý jako tygr sibiřský je největší známou kočkovitou šelmou a po medvědu kodiakovi a ledním medvědovi třetí největší suchozemskou šelmou vůbec.
Samci mohou vážit přes 300 kg, jsou výrazně větší než samice (100 až 180 kg). Srst je dlouhá a hustá, typickým znakem ussurijského tygra jsou dlouhé světlé licousy. V oblasti, kde žijí, po většinu roku leží sníh, tygři jsou proto přizpůsobeni chladnému podnebí - i jejich tlapy jsou větší než u ostatních tygrů a slouží jim jako sněžnice při pohybu ve sněhu.
Vyskytuje se v oblastech tajgy, v husté porostech okolo řek a jezer, listnatých, smíšených i jehličnatých lesích. K životu potřebuje velké území člověkem nedotčené krajiny. Žil původně na rozsáhlém území mezi Bajkalem a pobřežím Ochotského moře, v současnosti žije takřka výhradně na omezeném území východního Ruska v blízkosti řeky Ussuri, přítoku Amuru v Přímořském a Chabarovském kraji. Tuto oblast sdílí s levhartem mandžuským a oba tyto druhy jsou přísně chráněny. Asi 10 % tygrů ussurijských žije v Číně. Populace těchto tygrů čítala v roce 1992 v horách Sichote-Aliň 250 kusů a do roku 2004 vzrostla na 350 kusů. Odhaduje se, že v pohoří Čching-paj na pomezí Mandžuska a Koreje jich ještě žije asi 20 kusů.
Tygr ussurijský je vrcholovým predátorem, kromě člověka nemá přirozeného nepřítele. Žije v doupěti v jeskyni či pod vývratem stromu, odkud podniká za dne i za soumraku po pravidelných stezkách výpravy za kořistí. K vyhlédnuté kořisti se nejprve připlíží a pak jí srazí rychlým skokem. Asi z 85 % se živí jelení zvěří a divokými prasaty, loví také goraly, v případě nutnosti i menší savce, jako jsou zajícovci, nepohrdne ani rybami.Větší kořist si tygr ukrývá a opět se k ní vrací. Je to samotář, tygři se setkávají jen při páření, jinak si své teritorium před ostatními jedincí hájí.
Doba rozmnožování není vázána na určité roční období. K hledání partnerů a k páření dochází hlavně během zimy a na jaře, asi od konce listopadu do dubna.Tygřice je březí v průměru 104 až 106 dní a rodí 2 nebo 3 mláďata. Mláďata vodí na lov kolem pěti až šesti měsíců.

V zajetí žije více tygrů než ve volné přírodě. V zoo ve světě je chováno přes 1000 tygrů, kteří se poměrně dobře množí. U člověkem odchovaných velkých šelem je ale malá šance, že se je podaří vrátit do přírody.
Safaripark pod Klíčem chová v současnosti jednoho samce a tři samice těchto tygrů v rozsáhlém expozičním areálu. Všechny tři samice již úspěšně odchovaly mláďata. Vedení safariparku počítá během ledna 2018 s dovozem druhého dospělého samce tygra ussurijského z Německa.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama