TUČŇÁK CÍSAŘSKÝ

22. listopadu 2017 v 23:23 | Safaripark Press |  POLÁRNÍ a MOŘSKÝ SVĚT


Tučňák císařský je nejvyšší a nejtěžší ze všech tučňáků. Je endemitem Antarktidy. Samec má stejné rozměry i zbarvení peří jako samice, dosahuje výšky 122 centimetrů a váhy mezi 22-45 kilogramy. Hřbet a hlavu má černou, břicho bílé a okolí uší žluté. Nedospělý jedinec má bradu, krk a okolí uší bílé a zobák černý.Jako všichni ostatní tučňáci je nelétavý a jeho křídla jsou tuhá a zploštěná v ploutve.
Tučňák císařský je sociální zvíře žijící v koloniích. Proti chladu se kolonie tučňáků chrání choulením, kterého se účastní desítky až stovky jedinců a při němž se každý tučňák opírá o souseda. Tučňáci vně skupiny vystavení větru se pomalu přemisťují po okraji útvaru na závětrnou stranu, takže každý jedinec je chvíli uvnitř skupiny a chvíli vně.
Tučňák císařský je známý svými cestami, které dospělí jedinci každý rok uskutečňují kvůli páření a krmení mláďat. Velké skupiny ptáků, ve kterých mohou být až tisíce jedinců, cestují 100-160 km. Je to jediný druh tučňáka, který se rozmnožuje během antarktické zimy. Samice snese jediné vejce, které inkubuje samec a samice mezitím v moři loví potravu. Po vylíhnutí mláděte se o něj rodiče starají v kolonii. Samec i samice ztrácejí podstatnou část své váhy při chovu mláďat a sezení na vejcích. Samec musí vystát více než dva měsíce antarktické zimy, aby uchránil vejce před mrazem. Během této doby ani jednou nejí a proto většina samců za tu dobu ztratí okolo 12 kg. Průměrná váha na začátku sezení je u samců 38 kg a u samic 29,5 kg. Po tomto období mají obě pohlaví hmotnost průměrně 23 kg.
Mládě po vylíhnutí váží průměrně 315 gramů a peří mu vyroste, když dosáhne asi 50 % váhy dospělého jedince.Mládě je většinou pokryté šedým peřím a má černou hlavu s bílou maskou.
Loví většinou ryby, ale i korýše, například kril, a hlavonožce. Při lovu může pod vodou zůstat až 18 minut a ponořit se do velké hloubky. K tomu má přizpůsobené tělo - má neobvykle strukturovaný hemoglobin, který mu umožňuje fungovat i při malých hodnotách kyslíku, tvrdé kosti zabraňující barotraumatu a schopnost zpomalit metabolismus a pozastavit funkci méně důležitých orgánů.
V přírodě tučňák císařský žije většinou okolo 20 let, ale pozorování naznačují, že někteří jedinci se mohou dožít až 50 let.

Tučňák císařský patří mezi téměř ohrožené druhy podle IUCN. Spolu s devíti dalšími druhy tučňáků se uvažuje o jeho zařazení do Endangered Species Act Spojených států. Hlavním důvodem toho je údajně ubývání dostupnosti potravy kvůli klimatickým změnám a průmyslovému rybolovu. Mezi další důvody patří choroby, ničení jeho přirozeného prostředí výskytu a narušování lidmi (hlavně vinou turismu). Podle studie Oceánografického institutu ve Woods Hole provedené v lednu 2009 se tučňák císařský může dostat na pokraj vyhynutí do roku 2100. Tyto modely předpověděly 87% úbytek celkové populace do konce tohoto století.
Safaripark pod Klíčem již řadu let chová malinkou kolonii těchto zajímavých ptáků, které se u nás velmi dobře daří. Dokladem jsou úspěšně odchovaná mláďata.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 23. listopadu 2017 v 14:05 | Reagovat

Krásné modely... Jeden z nich (dospělce s mládětem) mám doma. :-)

2 Safaripark team Safaripark team | 23. listopadu 2017 v 23:48 | Reagovat

Kdysi jsem začínal s jedním tučňákem od Schleicha, nakonec mi nestačilo, co se vyrábí a vymodeloval jsem si tři tučňáky sám. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama