DIKOBRAZ SRSTNATONOSÝ

27. září 2017 v 12:23 | Safaripark Press |  ASIEDikobraz srstnatonosý je velice přizpůsobivé zvíře, vyskytuje se prakticky v celé jihozápadní a Střední Asii v pásu od Bangladéše přes Indii a Nepál až po Blízký východ, jeho areál zahrnuje mimo jiné Izrael, Turecko i Saúdskou Arábii. Mezi dikobrazy má nejsevernější rozšíření, je běžný v Kazachstánu, Arménii i Ázerbájdžánu. Vyskytuje se též v Himálaji a to až do výšky 2400 m n. m.
Je to velký hlodavec se zavalitým tělem a silnými končetinami opatřenými dlouhými drápy, vážící až 18 kg a dlouhý až 1 metr. Srst na břiše, hlavě a končetinách je tvořena tmavě hnědými hrubými chlupy, na temeni hlavy je delší a tvoří "hřívu". Chlupy na krku, hřbetě a ocasu jsou přeměněné v typické černo-bílé ostny různé délky. Mohou být až 30 cm dlouhé. Mezi dlouhými úzkými ostny se skrývá další řada kratších, ale za to silnějších bodlin, na ocase jsou pak obecně ostny kratší a téměř bílé. Některé z těchto ocasních ostnů jsou duté a při třesení vydávají chřestivý zvuk. V případě ohrožení se dikobraz naježí a začne výhrůžně chrastit ostny. V případě, že to nepřítele neodežene, pokusí se jej nabodnout na ostny, které se při zapíchnutí do kůže snadno uvolňují. Dikobraz tak dokáže způsobit těžká zranění.
Tito dikobrazi obývají hlavně kamenité stráně a úbočí kopců, ale žijí také v travnatých a křovinatých biotopech nebo v lesích. Jsou to zvířata s noční aktivitou, přes den spí v norách, ve škvírách pod kameny nebo jeskyních. Živí se výhradně rostlinami, pojídají hlízy, kůru stromů i listy, mladé výhonky, ovoce i semena. Též okusují kosti kvůli stopovým prvkům.
Dikobrazi jsou monogamní, březost trvá asi 240 dní. Novorozená mláďata jsou dobře vyvinutá, mají otevřené oči a jejich těla jsou krytá krátkými měkkými bodlinami, které časem ztvrdnou. Obvykle přicházejí na svět 2-4 mláďata. Dikobraz se dožívá kolem 10 let, ale je zaznamenán i jedinec, který se dožil 22 let. Ve své domovině je zemědělským škůdcem.
Dikobraz srstnatonosý je nejčastěji chovaným dikobrazem. V Česku ho proto můžeme nalézt ve většině zoologických zahrad. Safaripark pod Klíčem v současné době chová samce tohoto dikobraza, kterému říkáme Vašek.

(informace pro článek: Wikipedia)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 blogorgonopsid blogorgonopsid | Web | 28. září 2017 v 11:33 | Reagovat

Tohle je ovšem nádherný model! Líbí se mi zbarvení trnů.

2 Maty26 Maty26 | Web | 28. září 2017 v 18:58 | Reagovat

Hezký model, když jsme ještě aktivně sbíral, tak jsem ho taky chtěl :D Nakonec mám z bayaly jenom černého levharta :-D

3 Safaripark team Safaripark team | 28. září 2017 v 20:27 | Reagovat

Jsem velmi rad, ze tento model mam. Rad bych ho doparoval. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama