ARA ARAKANGA

12. září 2017 v 9:31 | Safaripark Press |  STŘEDNÍ A JIŽNÍ AMERIKA


Ara arakanga je jedním z největších a nejnápadnějších papoušků. Ve volné přířodě žije v Mexiku, Střední Americe a na severu Jižní Ameriky po Brazílii. Jeho přirozeným biotopem jsou tropické deštné lesy, savany a plantáže. V některých oblastech svého původního výskytu byl však již vyhuben.
Ara arakanga dosahuje délky necelého metru, z čehož více než polovinu představuje dlouhý ocas. Průměrná hmotnost se pohybuje okolo kilogramu. V opeření převažuje jasně červená barva. Velká křídelní a ramenní pera jsou červená přecházející ve zlatožlutou se zelenými konci a koncové letky jsou pak jasně modré. Stejně tak okrajová ocasní a nadocasní pera mají modrou barvu. Líce a okolí oka až po zobák má bílé a oproti ostatním arům holé. Horní část zobáku je mohutnější a má světlou rohovinovou barvu. Spodní menší část je pak černá. Vydávají velice hlasitý hluboký křik, který se nese až několik kilometrů do okolí.
Ara žije v trvalém páru a pohybuje se obvykle v párech nebo rodinných skupinách až do 20 ptáků. Samec a samice mají čistě monogamní vztah po celý život. Jakmile se dva jedinci spárují, je už velmi obtížné spatřit je samostatně, samozřejmě kromě období, kdy samice musí sedět na snůšce. Ara arakanga zahnízdí nejčastěji jednou do roka, snůška čítá od 2 do 4 vajec s inkubační dobou 24 až 28 dní. Na vejcích sedí převážně samice. Samec pak krmí mláďata natrávenou kašovitou potravou. Mladí ptáci zůstávají s rodiči až do jednoho či dvou let svého života. Pohlavní dospělosti dosahují ve věku tří až čtyř let. Jeden pár hnízdí obvykle v jednom hnízdě po celý život. Hnízdí v dutinách stromů, kde jsou chráněni hustou zelení a jsou tak méně dostupní pro predátory, jako jsou opice, tukani, hadi a někteří větší stromoví savci. Pokud je ara v hnízdě vyrušen, opatrně vykukuje ven a tiše kontroluje situaci, dokud není nebezpečí zažehnáno. Pokud je hnízdo přímo ohroženo, ara jej co nejrychleji tiše opustí a skryje se do jiného. Predátorům ale dokáže zdárně odolávat především díky své velikosti a rychlému letu. Papoušek se v zajetí může dožít až 75 let. Ve volné přírodě se jeho délka života pohybuje okolo 40 až 50 let.
Ara arakanga se živí převážně ovocem a semeny, včetně ořechů. Příležitostně si doplňuje stravu nektarem či některými rostlinami.
Ara arakanga je zapsán na seznamu CITES I, což znamená, že nesmí být volně odchycen z přírody do zajetí bez patřičných povolení.
V Safariparku pod Klíčem lze v současnosti potkat tři jedince tohoto druhu papoušků. Chovný pár Bufa a Loru. Zvlášť je chován sameček Kerry, k němuž se dosud nepovedlo dopárovat vhodnou partnerku.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama