KROKODÝL SIAMSKÝ

7. července 2017 v 9:11 | Safari Press |  ASIE


Krokodýl siamský je středně velký krokodýl vyskytující se ve volné přírodě v Thajsku, Vietnamu, Barmě a Laosu. Preferuje pomalu tekoucí vody (bažiny, řeky a některá jezera). Samci jsou dlouzí kolem 3 m, občas tuto hranici přesáhnou. Dospělci jsou zbarveni tmavě hnědě s černými pruhy a skvrnami na těle i ocase. Mláďata jsou dospělcům podobná, jsou zlatavohnědě zbarvena s černými pruhy na ocase i těle. Dospělci se od nedospělých kusů liší i širším čenichem.
O způsobu života tohoto krokodýla víme málo, loví hlavně ryby, ale též obojživelníky, plazy a možná i savce. Zvířata dosahují dospělosti kolem 10 let. Samice staví kopcovité hnízdo asi mezi dubnem a červnem a něj klade 20 až 50 vajec. Inkubace trvá zhruba 80 dní a po úzkostlivém volání samice mláďata vysvobozuje z hnízda a přenáší k vodě. Jak dlouho a zdali vůbec střeží matka svá mláďata po narození, není jasné.
Kvůli přílišnému lovu a ztrátě biotopu patří krokodýl siamský mezi kriticky ohrožené druhy. V roce 1992 byl považován za vyhynulého. Četné průzkumy a záznamy prokázaly přítomnost menší populace v Thajsku, Vietnamu a větší populaci v Barmě a Laosu. V březnu roku 2005 ochránci přírody nalezli hnízdo s mláďaty krokodýla siamského v jižním Laosu v provincii Savannakhet.Jejich počet ve volné přírodě se pohybuje do 5000 kusů.
V Thajském národním parku Bang Sida probíhá projekt reintrodukce krokodýlů siamských zpět do přírody. Díky tomu bylo do volné přírody na málo přístupných místech vypuštěno několik mladých krodýlů siamských.
V Safariparku v současné době žije v asijské expozici samec tohoto krokodýla Nestor. Pořízení vhodné samice je poměrně složitější a zřejmě dlouhodobější záležitostí.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 7. července 2017 v 10:07 | Reagovat

Je moc hezký. I jako skutečné zvíře, i jako model. :-)

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 11. července 2017 v 1:31 | Reagovat

Úžasný model.. A velmi zajímavé informace. 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama