KROKODÝL BAHENNÍ

6. července 2017 v 22:05 | Safaripark Press |  ASIE


Krokodýl bahenní je velký druh krokodýla obývající Indii, Bangladéš, Srí Lanku, Pákistán, Nepál, jižní část Íránu a pravděpodobně i Indočínu.
Krokodýl bahenní se podobá krokodýlu nilskému, je však menší a má širší, tupý čenich. Mláďata jsou tmavě zbarvena s černými křížovitými pruhy na těle i ocase. Tělo dospělců je zbarveno šedě až šedozeleně. Krokodýl bahenní patří mezi větší druhy krokodýlů, vzácně dorůstá délky 5 m, zpravidla však měří do3 m. Pod kůží má vyvinuty kostěné plátky (osteodermy), které ho chrání před zraněním a díky nimž není loven v takové míře jako jiní krokodýli.
Samice po spáření, v období sucha budují hnízda v podobě prohlubně v zemi. Kladou obvykle 25 až 30 vajec, která se vyvíjí až 75 dnů a mláďata po vylíhnutí měří kolem 30 cm. Samice dosahují pohlavní dospělosti ve věku 6 let a samci ve věku 10 let.
Mláďata se živí vodními bezobratlými, korýši, hmyzem a občas i malými rybkami. Dospěláci dokáží ulovit i savce ve velikosti jelena nebo buvola, ale častěji se živí rybami, obojživelníky, plazy, ptáky a středně velkými savci.

Krokodýl bahenní byl jako většina krokodýlů v minulosti nejvíce ohrožován lovem pro svou kůži, ale v současnosti tento druh ohrožuje spíše drastické ničení jeho přirozených biotopů a úmrtnost v rybářských sítích.
O počtu krokodýlů bahenních ve volné přírodě se stále spekuluje. Největší populace jsou na Srí Lance (2000 zvířat). Je sice pravda, že více zvířat je v Indii (3 až 5 tisíc), ale zde jsou rozděleny do 50 menších populací. Krokodýl bahenní je v současnosti v Červeném seznamu IUCN zapsán jako zranitelný druh.
Safaripark v současnosti může představit pár těchto asijských krokodýlů - samce Klapa a samici Zubejdu. Oba byli získáni přímo z Indie.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Maty26 Maty26 | Web | 8. července 2017 v 16:18 | Reagovat

Toho od Schleich jsem měl také jako bahenního, ale říkal jsi, že je to zbytečnost je takto dělit. :-D  :-D

2 Safaripark team Safaripark team | 12. července 2017 v 17:47 | Reagovat

No říkal, to jsem si myslel, dokud jsem nedostal do ruky atlas krokodýlů a neprohlédl si je  v zoo v Protivíně. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama