BUVOL KAFERSKÝ

3. července 2017 v 0:13 | Safaripark Press |  AFRIKA


Ve volných výbězích safariparku se návštěvníci mohou setkat s menším stádem buvola kaferského. Buvoli byli postupně získáni z chovů několka evropských zoo. Ačkoli nejde o příliš oblíbené chovance zoologických zahrad, tak v naší africké expozici nemohou kvůli její úplnosti chybět.
Buvol kaferský je mohutný býložravec, jehož domovinou jsou rozsáhlé oblasti na jih od Sahary. Patří do takzvané "velké pětky" nejnebezpečnějších zvířat Afriky. Společně s hrochem má na svědomí nejvíce smrtelných nehod lovců a účastníků safari. Pokud je buvol postřelený nebo i vyrušený, odchází do křoví, kde čeká na svého pronásledovatele. Někdy ho dokonce obchází a napadne zezadu. Nepřítele se snaží nabodnout na rohy. Pokud se mu to podaří, několikrát svou oběť vyhodí do vzduchu a pak ji rozdupe kopyty. Pro člověka bývá útok buvola zpravidla smrtelný.
Stavbou těla je buvol podobný domácímu skotu. Má poměrně nízké končetiny, velmi mohutný trup a dlouhý ocas, ukončený střapcem chlupů. Obě pohlaví mají zahnuté rohy, které se na čele stýkají.
Buvol kaferský v kohoutku dosahuje výšky 1,4 m - 1,7 m, délka těla může překračovat čtyři metry. Vzrostlý býk může vážit až 900 kilogramů, krávy jsou asi poloviční. Srst je tmavě hnědá až černá. Rohy mohou být dlouhé více než 1 m, jsou zahnuté do stran a na čele se stýkají do podoby typického štítu.
Buvol kaferský preferuje otevřené savany s travním porostem. Žije vždy ve stádech. Mezi kravami panuje hierarchické uspořádání, na vrcholu ale stojí dospělí samci. Staří býci žijí odděleně.
Pasou se v noci, přes den odpočívají ve stínu. Savanoví buvoli dávají přednost územím, kde mají přístup k vodě a mohou se chladit válením se ve vodě nebo v bahně.
Rozmnožování je vázáno na cykly období sucha a dešťů. Kráva je březí 340 dní, tele přichází na svět po období deštů, kdy je hojnost potravy. Po pěti až 15 měsících je odstaveno, s matkou zůstává až dva roky. Buvoli afričtí jsou dlouhověká zvířata, dožívají se až 30 let.
Z hlediska IUNC patří buvol kaferský mezi málo dotčené druhy.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 3. července 2017 v 11:10 | Reagovat

Super článek! Včera jsem se na buvoly díval v TV. :-)

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 3. července 2017 v 18:16 | Reagovat

Ty snímky jsou okouzlující. :-)

3 Safaripark team Safaripark team | 3. července 2017 v 21:47 | Reagovat

[1]:

[2]: No vidíte, a to jsem kdysi chtěl jen pár buvolů s teletem. Takto to dopadlo. Vzniklo stádo. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama