TUČŇÁK BRÝLOVÝ

5. června 2017 v 23:29 | Safari Press |  AFRIKA


Ačkoli se to může zdát trochu divné, do Afriky též patří tučňáci, tedy konkrétně tučňáci brýloví. Momentálně u nás chováme pětičlennou skupinku, která se podle předpokladů rozšíří ještě o dalčí jedince. Pro tyto tučňáky se vedení safariparku rozhodlo z důvodu, že žijí v odlišné oblasti než většina ostatních druhů těchto ptáků.
Tučňák brýlový je jediný druh který hnízdí na pobřeží jižní Afriky. Je to první tučňák, s kterým se Evropané vůbec seznámili a to již v roce 1498. Jako ostatní tučňáci není schopen letu, ale je uzpůsoben k potápění a životu na moři. Zde loví potravu a živí se menšími druhy ryb, jako jsou ančovičky či sardinky. Jednoduché torpédovité tělo a tuhá křídla zploštěná do tvaru ploutve z nich dělají dokonalé plavce a potápěče, díky čemuž se mohou ponořit až do hloubky 100 metrů. Dospělý jedinci dosahují výšky až 70 cm a váhy 4,5 kg.
Nad očima má výrazně růžovou a neopeřenou kůži - žlázy obklopené cévami, které plní termoregulační funkci. Čím je jejich tělní teplota vyšší, tím větší množství krve se v těchto žlázách nachází a může být tak ochlazena okolním vzduchem.
Patří mezi zranitelné druhy, protože jej ohrožuje kombinace hrozeb především lidského původu. Je tak jedním z druhů, na které se vztahuje smlouva o ochraně africko-euroasijských vodních ptáků (AEWA). V září 2010 byl klasifikován jako ohrožený podle zákona o ohrožených druzích USA. V listopadu 2013 byl tučňák brýlový označen jako ohrožený na červeném seznamu ohrožených druhů (IUCN).

(zdroj informací pro tento článek - Wikipedia)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama