ŠIMPANZ BONOBO

12. června 2017 v 21:21 | Safaripark Press |  AFRIKA


Šimpanz bonobo nebo jen bonobo či šimpanz trpasličí je jeden ze dvou druhů rodu šimpanz, který žije se ve střední Africe. Živí se převážně rostlinou stravou doplňovanou drobnými bezobratlými i obratlovci. Žije ve skupinách se silnými sociálními vazbami.
Tento druh primátů byl objeven a popsán až v roce 1928. Šimpanzi bonobo a šimpanzi učenliví jsou nejbližšími žijícími příbuznými lidí, s nimiž sdílejí asi 98,4 % DNA.
Od šimpanze učenlivého se liší vzpřímenou chůzí, matriarchátem, rovnostářskou kulturou a významnou rolí pohlavního styku v jejich společnosti. Dosahují hmotnosti asi 50 kg a výšky asi 95 cm. Mají delší nohy s užšími chodidly, ale kratší ruce a menší hlavu než šimpanzi učenliví. Jejich trup je delší a užší v lopatkách. Odlišují je také od narození černá tvář s narůžovělými bílými pysky a dlouhé chlupy po stranách obličeje. Nadočnicové oblouky nejsou tak mohutné. Podobně jako ostatní lidoopi se dožívají 35 až 40 let. Většinu času včetně noci tráví na stromech v korunách, kde si každou noc zhotovují z větví a listí hnízdo. Šimpanzi bonobo používají nástroje, např. větvičky, ze kterých po vytažení z mravenišť olizují ulovené mravence.
Asi 10 000 bonobů žije v deštných lesích jižně od řeky Kongo v Demokratické republice Kongo ve střední Africe. Kvůli ničení jejich přirozeného prostředí a lovu jsou ohroženým druhem. Jejich lov zesílil zejména během nedávné občanské války.
V Safariparku máme momentálně čtveřici těchto šimpanzů, dospělého samce jménem Negro, mladšího samce Fantoma a samici Salsu a malou samičku Canto, kteří tvoří základ budoucí tlupy bonobů.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 13. června 2017 v 20:23 | Reagovat

Ta druhá fotka vypadá, jako by byl ten šimpanz opravdu v pohybu-je to suprové.

2 safariparkpodklicem safariparkpodklicem | 13. června 2017 v 21:59 | Reagovat

Díky, oproti původním stránkám se snažím pořizovat většinu nových fotek, aby bylo vše trošku jiné. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama