PRASE SAVANOVÉ

25. června 2017 v 22:21 | Safaripark Press |  AFRIKA


Druhým zástupcem afrických prasatovitých v našem safariparku je vedle štětkouna prase savanové. I když nejde až o tak zcela atraktivní zvířata jako jsou třeba sloni, zebry nebo žirafy, rozhodně stojí za povšimnutí.
Prase savanové obývá téměř celou subsaharskou Afriku kromě pralesních oblastí, hor Etiopie, Kapska a Afrického rohu. Na Africkém rohu ho zastupuje pravé prase bradavičnaté, které žilo dříve i v Kapsku, kde však bylo vyhubeno. Dříve bylo uváděno pouze jako poddruh prasete bradavičnatého , ale dnes se obě pokládají za samostatné druhy.
Prase savanové dorůstá délky 1,7 m, ocas měří až 50 cm. Výška v kohoutku dosahuje 85 cm, hmotnost do 150 kg. Bachyně je menší než kanec. Má šedé až hnědočervené zbarvení, většina těla je lysá, nebo porostlá jen řídkými štětinami. Na hřbetě má štětiny dlouhé a vytvářejí zřetelnou hřívu. Hlava je velká se širokým rypákem, dlouhé, vzhůru zahnuté tesáky dorůstají u kanců délky až 60 cm a po stranách hlavy jsou dva páry výrůstků, podobných bradavicím. Ty slouží k tlumení nárazů při soubojích kanců a chrání lebku před poškozením. Ocas je dlouhý, ale tenký a bičovitý. Ze smyslů je nejlepší čich.
Prase savanové se živí různými travinami, a to jak nadzemními částmi, tak i oddenky a kořeny, ale též plody, kořeny a hlízami jiných rostlin. Příležitostně požírá bezobratlé živočichy, drobné obratlovce, ale i mršinamy a trus různých živočichů. Při rytí často klečí na kolenou předních končetin, opatřených tvrdými mozoly, což působí poněkud komicky. Prase savanové preferuje dostatek vody, válí se rádo v bahně a také se koupe, ale je schopné delší dobu přežít i bez vody.
Prasata savanová nejsou příliš společenská. Rodinné skupiny tvoří samice s mláďaty, kanci jsou většinou samotářští. Aktivní jsou za soumraku a v noci, ve dne odpočívají v noře. Nora může být velmi hluboká, prase si ji buďto vyhrabe samo, nebo pro sebe rozšíří noru jiného zvířete. Zde prase odpočívá, samice rodí selata a také seukrývají před predátory. V případě ohrožení prchají do nory, kam zalézají pozadu a brání se masivní hlavou s ostrými kly. Loví je především lvi, levharti a psi hyenovití, prase se jim však často dokáže ubránit.
Březost u těchto zvířat trvá přes šest měsíců. Samice rodí v noře 3-4, ale i více dobře vyvinutých selat, vážících asi 0,5 kg. Selata žijí prvních 7 týdnů v noře a další dva měsíce je matka vodí a kojí. Samec se o mláďata nestará.
Prasata savanová se v přírodě dožívají i více než patnáct let, v zajetí i více než dvacet.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama