PAKŮŇ ŽÍHANÝ

20. června 2017 v 23:29 | Safaripark Press |  AFRIKA


Pakůň žíhaný je velký savec z čeledi turovitých, který obývá jižní Keňu až po sever Jižní Afriky. Měří až 2,4 m na délku, ocas je dlouhý až 100 cm. Jeho hmotnost může přesáhnout i 270 kg. Obývá otevřené travnaté krajiny, buše a savany. Srst na těle má nejčastěji šedou, občas světle hnědou barvu a mají úzkou černou hřívu. Na hlavě mají černý tlustý pruh táhnoucí se od rohů až po čenich; jen boční strany hlavy jsou obvykle světlejší. Díky černému obličeji a bílé dlouhé bradce mají poněkud přihlouplý výraz. Působí sice neohrabaně, ale jde o rychlé zvíře dosahující v běhu rychlosti až 70 km/h.
Pakoně ve východní Africe v období sucha tvoří stáda čítající i několik desítek tisíc jedinců, která migrují za vodou a pastvou. Stáda v období rozmnožování nemívají více než 150 samic s mláďaty a 1 až 3 samce. Samci hlídkují na okrajích stáda, které udržují pohromadě a brání pásmo kolem něho. Pakoně se téměř výhradně živí trávou a potřebují často pít, proto se zdržují často blízko vody, mnohdy ve stádech se zebrami nebo s pštrosy, jelikož využívají vzájemné ostražitosti před lvy, gepardy, psy hyenovitými, hyenami a u vody nejčastěji krokodýly.
Rohy mají a obě pohlaví a od sebe se liší pouze velikostí (samice je menší). Březost trvá zhruba 8,5 měsíců a samice rodí jedno mládě, které se dokáže během 3 až 5 minut postavit.
V současné době nehrozí pakoni žíhanému žádná akutní hrozba vyhubení, ale je závislý na ochraně.
V safariparku máme momentálně 6 pakoní žíhaných ve 2 poddruzích - tři pakoně žíhané bělobradé a tři pakoně žíhané modré. Bez těchto poměrně známýchzvířat by africké expozici určitě něco chybělo a vypadala by poněkud chudě.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama