OKAPI PRUHOVANÁ

21. června 2017 v 8:49 | Safaripark Press |  AFRIKA


Okapi je pralesní žirafa žijící v deštných pralesích okolo řeky Kongo v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo. Byla objevena až roku 1901, kdy se při africké výpravě siru Harrymu Johnstonovi povedlo odchytit živý exemplář tohoto posledního pozůstatku třetihorní žirafy.
Tato živoucí fosilie je vysoká v kohoutku až 2 m, délka těla dosahuje 2,5 m a váží až 250 kg. Na dlouhé hlavě okapi jsou růžky, které mají pouze samci a měří až 15 cm. Samice jsou vyšší než samci. Flexibilní jazyk, dlouhý až 30 cm, používá pro oškubávání listů a pupenů ze stromů. Také si jím čistí oči a uši. Je to jediný savec, který si může lízat vlastní uši. Nohy má hnědo-bíle pruhované. Zadní nohy jsou bílé od nártů po kolena. Od kolen nahoru pokračují hnědo-bílé pruhy až ke kyčlím. Pruhy slouží jako maskování a jako orientační bod pro mláďata, aby se v lese neztratila. Kopyta jsou namodralá, kulatého tvaru, vepředu mírně špičatá,mají dva prsty a připomínají kopyta žirafy. Ocas je hnědý a bez pruhů s malým chomáčem černých chlupů na konci. Okapi se živí listy, pupeny, ale také dřevinami. Mohou se živit i kapradinami, houbami nebo plody.
Ve volné přírodě je okapi samotářem s denní aktivitou, kdy chodí prošlapanými cestičkami v džungli. S ostatními zvířaty se setkává pouze při páření. Doba březosti je zhruba 450 dnů. Poté samice okapi odejde do hustého lesa, kde porodí jedno mládě vážící 14-30 kg, jež je schopno se záhy postavit na své vlastní nohy. Matky je velmi rázně chrání, nepřítele varují dupáním předních nohou.
Okapi jsou tichá zvířata, která nevydávají příliš mnoho zvuků. V říji vydávají zvuky podobné kašli. Mláďata vydávají více zvuků než dospělí jedinci; pískají a mečí.
V rámci IUCN je okapi řazena jako téměř ohrožený až ohrožený druh. Riziko představuje těžba dřeva a z ní plynoucí ztráta biotopu. Podle odhadů žije v současnosti v pralesích Konga 5 000-20 000 kusů.
Okapi jsou v současnosti v zoologických zahradách Evropy a Severní Ameriky poměrně běžným zvířetem, právě proto, že po jejich náhlém objevení mnohé zahrady usilovaly a dosud usilují o chov tohoto jedinečného zvířete.
Okapi samozřejmě nechybí ani u nás v safariparku. V současné době chováme čtyři dospělé jedince a jedno mládě. jejich jména jsou Mango, Kivi, Okki, Rita a Detto.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 21. června 2017 v 15:55 | Reagovat

Krásný článek...

[Smazaný komentář] Běž o tom radši udělat referát do školy, koumáku. Hádám, že vím, co bys dostal za známku...

2 Maty26 Maty26 | Web | 21. června 2017 v 20:32 | Reagovat

Okapi mám moc rád, mám model od Schleicha a je krásný :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama