NOSOROŽEC DVOUROHÝ

19. června 2017 v 23:40 | Safaripark Press |  AFRIKA


Nosorožec dvourohý nazývaný též nosorožec černý je jedním ze dvou druhů afrických nosorožců v Safariparku pod Klíčem.
Aktuálně u nás ve výbězích chováme tři samce (Gustava, Ericha a Egona), dvě samice (Eriku a Sábu) a jedno mládě (Ervína). Předpokládáme, že ještě v letošním roce se nám povede rozšířit chov o další jedince.
Tento nosorožec je býložravec, jehož populace se vyskytuje zejména v afrických rezervacích. Je rozšířen v několika málo oblastech Keni, Tanzanie, Namibie, Zambie a dalších částech Jižní Afriky.
Černí nosorožci byli dříve rozšíření a hojní přes celou subsaharskou Afriku.Nosorožec dvourohý černý je menším ze dvou druhů afrických nosorožců. Tělo je silné a kůže má šedou barvu, je skoro holá, bez větších kožních záhybů. Srst má pouze na koncích uší a ocasu. Hlava je krátká a vyrůstají na ní dva rohy, které jsou tvořeny z keratinu (rohoviny), což je hmota, ze které jsou tvořeny i lidské nehty a vlasy. Hlavu nosí pod úrovní hřbetu. Nemá týlní hrbol jako nosorožec tuponosý. Nohy jsou krátké a silné. Další viditelný rozdíl mezi těmito druhy je horní pysk, který má nosorožec dvourohý protažený do špičky, a může s ním tak otrhávat listy a větvičky ze stromů a keřů.
Nosorožec dvourohý je samotářské, plaché a ostražité zvíře. Má dobrý sluch i čich, ale je krátkozraký jako všichni nosorožci.Pase se hlavně za šera a v noci. Přes den se v bahně a nebo odpočívá ve stínu. Matka vodí mládě za sebou.
Nosorožec dvourohý díky svému pohyblivému hornímu pysku může otrhávat listí i větvičky z keřů a nebo lesů.
Tito nosorožci se rozmnožují se po celý rok. Samice rodí jednou za 2-5 let mládě, vážící asi 40 kg, které je po poněkolika týdnech schopno přijímat pevnou stravu. Je odstaveno ve 2 letech a je nezávislé kolem 2,5-3,5 roku.
Nosorožec dvourohý černý je zařazen na Červeném seznamu IUCN v kategorii kriticky ohrožený. Jsou loveni a vybíjeni kvůli rohům pro asijský trh.
Chov v zoologických zahradách je poměrně složitý. Pokud chce zoo chovat více nosorožců, musí mít více výběhů.

(ZDROJ INFORMACÍ PRO ČLÁNKEK: WIKIPEDIA)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 20. června 2017 v 13:15 | Reagovat

Krásné modely... Jinak i hezký článeček...

2 safariparkpodklicem safariparkpodklicem | 22. června 2017 v 0:15 | Reagovat

Nosorožci jsou moje velmi oblíbené modely, mám pro ně velkou slabost. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama