MEDVĚD PYSKATÝ

17. června 2017 v 18:19 | Safaripark Press |  ASIE


Novinkou roku 2017 v asijské expozici se stal nový druh medvěda, a to medvěd pyskatý. Náš méďa se jmenuje podle Kiplingovy Knihy džunglí Balú. Ještě letos by k němu měla do páru přibýt medvědice, po které vedení Safariparku velmi touží a zasazuje se o její získání.
Medvěd pyskatý je jeden z menších druhů medvěda. V kohoutku měří 60-90 cm a délka těla je až 190 cm. Jeho hmotnost dosahuje 140 kg. Samice bývají lehčí. Má černou srst a na hrudi ho zdobí bílá skvrna do tvaru půlměsíce.
Tento druh medvěda obývá suché lesy v nížinách východní Indie a Srí Lanky.
Medvěd pyskatý je obvykle aktivní za soumraku a v noci. Živí se všekazy a mravenci, jejichž hnízda rozebírá svými silnými tlapami. Termití hnízda mají velmi tvrdý povrch, takže se mu hodí i jeho pevné, srpovitě zahnuté drápy, které neváhá použít při sebeobraně nebo při lezení po stromech. Medvěd při požírání termitů přitiskne čenich k otvoru a smotaným jazykem vysává obsah termitího hnízda jako s brčkem. Při tom má uzavřené nozdry, aby mu žádný hmyz nevlezl do čenichu. Při nasávání medvěd způsobuje hlasitý zvuk, připomínající hučení vysavače a slyšitelný údajně až na 500 metrů. Medvěd pyskatý je jinak schopen uživit se vším možným, například medem, ptačími vejci nebo plody na stromech. Svou potravu hledá výhradně čichem, neboť má špatný zrak a velmi špatný sluch.
Medvěd pyskatý je většinou samotářský typ kromě doby rozmnožování. Samec se páří jen s jednou samicí, takže souboje jsou výjimkou. Proto nejsou samci medvěda pyskatého oproti samicím tak vzrostlí jako jiné druhy medvědů. Samice je březí 7 měsíců a rodí 2-3 holá mláďata ve své dobře schované noře. Jakmile ovyrostou, jsou mláďata zachycená na zádech matky a nechají se nosit. Po několika týdnech jsou již mláďata vcelku samostatná, ale zůstávají s matkou ještě 2-3 roky téměř do dospělosti.
Dříve se tento medvěd vyskytoval na daleko větším území,ale byl intenzivně loven jako škodná . Dnes je spíše ohrožen ničením životního prostředí.Je klasifikován jako zranitelný druh.

(zdroj informací: Wikipedia + knižní encyklopedie zvířat)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Maty26 Maty26 | Web | 17. června 2017 v 19:20 | Reagovat

Taky mám Balúho, je  je to medvěd ušatý :-D

2 Safaripark team Safaripark team | 17. června 2017 v 22:16 | Reagovat

Dobry vkus na jmeno. To jsme de trefili. :-D

3 Safaripark team Safaripark team | 17. června 2017 v 22:17 | Reagovat

Oprava se trefili. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama