MAKAK CHOCHOLATÝ

7. června 2017 v 8:32 | Safaripark Press |  ASIE


Poměrně nový chovanec asijské expozice je makak chocholatý, přesněji mladý samec jménem Punk. Opičák se u nás v současnosti zabydluje v novém výběhu a čeká na příjezd partnerek.
Makak chocholatý je úzkonosý primát z čeledi kočkodanovití a rodu makak. Vyskytuje se pouze na na ostrově Sulawesi (Celebes) v jeho severovýchodní části a přilehlých ostrovech Pulau Manadotua a Pulau Talise v lesích výškách od 700 do 1100 m n. m. s dostatkem ovoce. Někdy se vyskytují v zemědělských oblastech, kde na polích způsobují škody.
Samci makaků chocholatých měří kole 55 cm a jejich hmotnost je kolem 9 ks, samice jsou téměř poloviční. Srst je černá, na hlavě hřeben, který makakovi vynesl jméno. U tohoto primáta jsou vyvinuty zřetelné růžové sedací mozoly. Živí se ovocem, hmyzem, kraby aj., potravu si někdy ukládají do lícních toreb. Žije ve skupinách čas tyto opice tráví na zemi. Makakové chocholatí dospívají ve 4. až 5. roku věku. Rozmnožují se celoročně. Po 5 a půl měsíci gravidity se rodí jedno mládě. Makakové chocholatí se dožívají kolem 25 let.
Dle IUCN je makak chocholatý kriticky ohroženým druhem, nebezpečí představuje lov pro obchod se zvířaty a ztráta biotopu způsobená kácením tropických lesů nebo těžbou zlata pomocí toxické rtuti. Na jeho ochranu jsou provozovány různé projekty.

(zdroj informací pro článek - Wikipedia)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Magicmax Magicmax | Web | 7. června 2017 v 9:00 | Reagovat

Botanika a zoologie je celkově zajímavé téma. :) A do toho stadá i tento zajímavý troleček. :) Přídoa je celá krásná a chytrá a obdivuhodná. Jsem pro to aby se lidi zaměřovali i na něj.
Jinak dneska se stala na http://zskopec.blog.cz/ hrooozná věc. Tomu blogu, který provozuje škola, někdo zjistil heslo a odehrává se tam poměrně zajímavá věc!

2 safariparkpodklicem safariparkpodklicem | 7. června 2017 v 9:42 | Reagovat

Tak to není zrovna nic příjemného, něco podobného jsem už zažil v Safari pod Klíčem. :-(

3 safariparkpodklicem safariparkpodklicem | 7. června 2017 v 9:46 | Reagovat

[1]: Myslím, že by škola měla pachatele hledat hlavně ve vlastních řadách. Vypadá to jako klukovina. :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama