JAGUÁR AMERICKÝ

12. června 2017 v 20:17 | správce safari |  STŘEDNÍ A JIŽNÍ AMERIKA


V Safariparku pod Klíčem žije v současnosti rodinka jaguárů. Samec se jmenuje Ozzy, samice Claudia a jejich potomek Jaggi. Bez těchto šelem si středo a jihoamerickou expozici snad ani nelze představit, protože právě jaguáři jsou snad nejvýraznějším druhem zvířat v této oblasti. V současnosti se vedení zoo nechystá rozšířit chov jaguárů, ale není zcela vyloučeno, že se v příštích letech může u nás objevit další pár.
Jaguár americký je na západní polokouli úplně největší kočkovitou šelmou. Vyskytuje se od Mexika přes velkou část Střední Ameriky jižně do Paraguaye a severní Argentiny. Několik jedinců žije nedaleko Tucsonu v americkém státě Arizona. Jaguár byl důležitým symbolem původních amerických kultur, například Mayů a Aztéků.
Stavbou těla a zbarvením se podobá levhartovi, bývá ale robustnější a větší. Byly pozorovány rozdíly ve velikosti v závislosti na oblasti a prostředí výskytu. Od severu k jihu se jeho rozměry zvětšují. Podle výkumu jaguár na území mexického státu Jalisco váží mezi 30-50 kg, což je zhruba stejně jako puma, ale v brazilském Pantanalu a venezuelských Ilanos váží průměrně 102 kg a starší samec mnohdy i přes 130 kg. Dospělé zvíře jedinec dorůstá průměrně délky 1,12-1,85 m a s oháňkou měří až o 45-75 cm více. Výška v kohoutku je 63-76 centimetrů. Jaguár žijící v lese je často tmavší a menší než ten na otevřeném prostranství, nejspíše kvůli menšímu výskytu velkých býložravců v lesích. Srst jaguára je žlutohnědá, ale může být i červenohnědá nebo černá. Na srsti má skvrny (rozety), které připomínají květ růže a jsou u každého jedince jiné, mohou mít jednu nebo více skvrn různý tvar. Skvrny na hlavě, krku a ocasu jsou plnější. Pod břichem, na krku, na vnitřních stranách končetin a v dolní části boků je srst bílá. U jaguára se může objevit melanismus, což je černé zbarvení pokožky.
Obývá nejvíce deštné lesy, ale vyskytuje se i v zalesněných a otevřených terénech. Žije poblíž vody. Díky krátkým a podsaditým končetinám je jaguár zdatný ve šplhání, plazení a plavání. Je to samotářský predátor lovící různé druhy živočichů. V potravním řetězci je na vrcholu a má velký význam pro přírodní rovnováhu. Jaguár je schopen ulovit divoká zvířata vážící až 300 kilogramů. Loví kajmany, jeleny, kapybary, tapíry, pekari psy, lišky a někdy i anakondy. Žere ale i menší živočichy (žáby, myši, ptáky, ryby, lenochody, opice a želvy.Po hyeně skvrnité má nejsilnější skus ze všech savců což mu umožňuje proniknout i do želvích krunýřů.
Jako většina kočkovitých šelem je jaguár samotářský. Dospělí jedinci se setkávají jen při námluvách a páření a sami si obsazují velké teritorium. Období březosti trvá 93-105 dnů a samice poté 2 -4 mláďata. Samice k nim nepouští samce, protože by je mohl zabít. Jsou kojena do 6 měsíců a s matkou zůstávají do dvou let.
Podle klasifikace IUCN patří mezi téměř ohrožené druhy a jeho populace klesá například z důvodu ztráty přirozeného prostředí a střetů s lidmi, hlavně s farmáři v Jižní Americe. Jaguár byl a je důležitým symbolem a posvátným zvířetem mnoha původních amerických kultur.

(zdroj informací pro článek - Wikipedia)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 13. června 2017 v 20:24 | Reagovat

Tohle je jedno z mých oblíbených zvířat! Jaguáry mám moc rád...

2 safariparkpodklicem safariparkpodklicem | 13. června 2017 v 22:06 | Reagovat

To jsem rád, že jaguáry oceňuješ. Vždycky mě strašně zlobí, když si lidi pletou jaguára s  levhartem. Rozdíl je přece patrný na první pohled. Jaguáři jsou dokonalí. Jenom škoda, že existuje málo povedených modelů. :-)

3 Maty26 Maty26 | Web | 14. června 2017 v 17:13 | Reagovat

Jo jaguáři jsou nádherní, levharti zas tak moc ne, ale jsou taky hezcí :D A souhlasím s Víťou, že jen málo modelů má tu důstojnost a majestátnost jako živý jaguár :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama