HYENA ŽÍHANÁ

15. června 2017 v 18:40 | Safari Press |  AFRIKA


Kromě hyeny skvrnité Safaripark obývá i hyena žíhaná, přesněji řečeno samic Marwin, ke kterému bychom rádi co nejdříve dopárovali vhodnou samici.
Hyena žíhaná je jediným druhem hyeny, která se vyskytuje i mimo území Afriky, v Asii. Obývá rozsáhlé území stepí a polopouští od Senegalu po Indii a od Tanzánie až po Turkmenistán.
Hyena žíhaná je štíhlé, vysokonohé zvíře. Dorůstá délky 110 cm a dalších 20 cm připadá na ocas. Váží kolem 40 kg, díky vztyčitelné hřívě na šíji a krku ale vypadá mohutnější. Hrubá a řídká srst má pískově žlutou až šedou barvu s černými pruhy na bocích. Pruhované mohou být také nohy. Lebka není mohutná, jako u hyeny skvrnité.
Hyena žíhaná je aktivní v noci, netvoří smečky a žije obvykle samotářsky v párech nebo rodinných skupinách. Dvojice nebo samostatná zvířata obývají území o rozloze až 50 km čtverečních. Hyeny si hranice teritoria značkují výměšky análních pachových žláz. Den přespávají v norách nebo jeskyních. Často využívají opuštěná doupata vlků, hrabáčů, prasat bradavičnatých nebo dikobrazů, ale dokáží si vyhrabat samy noru hlubokou až 20 metrů.
Od listopadu do února samci vyhledávají samice a páří se s nimi. Po 90 denní březosti vrhá samice 3-5 mláďat, která se rodí slepá, porostlá jemnou, stříbřitou srstí s naznačenými pruhy a hřívou. Vzájemně nejsou tak agresívní jako mláďata hyeny skvrnité, naopak si spolu hrají, podobně jako štěňata. První týdny života tráví v podzemní noře. Mláďata hyeny žíhané lze velmi snadno ochočit. Hyena žíhaná se může dožít až 20 let.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama