HIROLA

18. června 2017 v 0:49 | Safaripark Press |  AFRIKA

Asi snad úplně nejvzácnější antilopou africké expozice se stal buvolec Hirola, který u nás získal domov na jaře 2017. Jde o samce, který k nám přicestoval ze zahraničí, konkrétně z USA. Pojmenovali jsme ho podle místa výskytu Jubba. K Jubbovi je ještě letos plánujeme pořízení příjezd první samice a později i dalších hirol.
Hirola patří mezi nejmenší buvolce, má z nich však nejdelší rohy a je také nejvzácnější. Jedná se o nápadně štíhlé zvíře s tenkými, výrazně prohnutými rohy, které mohou měřit až 72 cm. Délka těla činí 160 cm, výška v kohoutku 100-105 cm a hmotnost 75-80 kg. Zbarvení je stejnoměrně pískové nebo světle žlutohnědé, pouze nad každým okem má zvíře nepříliš výraznou bílou skvrnu. Samci jsou větší a jejich rohy jsou delší, na šíji mají velmi silnou kůži, která slouží jako ochrana před zraněním ve vzájemných soubojích. Žije v rodinných skupinách nebo malých stádech, vedených nejsilnějším samcem. Živí se převážně listy a výhonky keřů.
Vyskytuje se v suchém křovinatém buši nebo polopouštních oblastech na poměrně malém území v pohraničních oblastech mezi Keňou a Somálskem, zejména v povodí řek Jubba a Tana. Vzhledem k tomu, že se jedná o oblast ohroženou rozšiřováním pouští, byla v 70. letech část hirol odchycena a přesunuta do národního parku Tsavo, kde se dobře aklimatizovaly. Jedná se o kriticky ohrožený druh, který se v zajetí chová jen výjimečně. Poprvé byl chován v 70. letech v ZOO Dvůr králové nad Labem, kde se je podařilo i rozmnožit.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Maty26 Maty26 | Web | 19. června 2017 v 16:35 | Reagovat

V zoo ve Dvoře byly postříleny spolu s žirafami. :-( Viděl jsme na tv Noe 7 výprav Josefa Vágnera, kde padla i tato nepěkná informace... :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama