ARA HYACINTOVÝ

7. června 2017 v 9:37 | Safaripark Press |  STŘEDNÍ A JIŽNÍ AMERIKA


Blue a Perla - naši arové hyacintoví. Blue je prvním papouškem u nás a je vůbec jedním z prvních obyvatel původního Safari pod Klíčem. Perla se u nás objevila před dvěma lety. Jména papoušků byla vybrána podle filmu Rio. Blue své jméno získal až po několika letech pobytu v safari, konkrétně po příjezdu jeho partnerky.
Ara hyacintový je největším ze všech druhů arů a největším papouškem schopným letu. Dříve obýval velké oblasti deštných pralesů Jižní Ameriky, ale jejich ničení a nelegální odchyt způsobily, že dnes přežívá ve třech oddělených populacích v jižní Brazílii, východní Bolívii a v severovýchodní Paraguayi.
Tento ara je kobaltově modrý, pouze kolem očí a na bradě má žlutou barvu. Jeho silný zobák dokáže rozlousknout i kokosový ořech. Dosahuje velikosti až 1 m a váží kolem 1250 gramů. Dožívá se kolem 60 let. Je potravně specializovaný na plody a ořechy různých palem, dále pak jeho potravu tvoří zelenina a ovoce.
Dospělosti dosahuje v sedmém roce života. Hnízdí v dutinách velkých stromů, v přímořských oblastech však zahnízdí i ve škvírách na stěnách útesů. Samec po dobu inkubace vajec krmí samici. Oba vajíčka chrání před predátory ( např. nosálové, tukani apod.). Samice snáší 2 - 3 vejce, mláďata se líhnou po 28 dnech. Rodiče o ně pečují 4 měsíce, další měsíc je uvykají na pobyt v pralese. Mláďata se osamostatní se až po šesti měsících jejich péče.
Ara hyacintový je zranitelným druhem a celkové počty se odhadují na cca 4300 jedinců. Od roku 1987 je zapsán v druhém dodatku seznamu CITES - úplný zákaz volného obchodování.

(zdroj informací pro článek - Wikipedia - zkráceno)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama