WATUSI

24. května 2017 v 7:56 | Safaripark press |  AFRIKA


Chov plemen domácího skotu v safariparku je vyjímkou a jednou z nich je rodina afrického skotu watusi. Konkrétně jde o býka Mogado, krávu Ungu a tele - býčka Wigana.
Watusi je plemeno domácího skotu z východní a jižní Afriky. Původně byl chovám u kmene Tutsi ve Rwandě, podle kterého dostal i jméno.
Watusi váží až 700 kg a výška v kohoutku je až 160 cm. Jeho srst je krátká, zbarvení většinou červenohnědé, méně často černé, bílé nebo skvrnité. Býci mají dlouhé rohy s rozpětím až 200 cm.
Masajové, Tutsiové a jiní domorodci ho chovají pro mléko, jeho pevnou kůži, maso a krev, kterou odebírají živým býkům a pijí smíšenou s mlékem. Afričtí domorodí lidé vyrábějí z rohoviny šperky. Bečuánci jej zase používají i k jízdě. V tradiční kultuře kmenů slouží jako platidlo a symbol majetku. Domorodci si skotu velmi váží a zabíjejí jej pouze výjimečně, hlavně jako oběť při některých rituálech. Právě proto se u nich vyvinul zvyk odebírat býkům z krční žíly krev. Pro maso tato etnika chovají hlavně kozy a ovce. O významu wausi pro pastevce svědčí i jejich ústní tradice, především písně, chválící skot a popisující výjimečné vlastnosti jednotlivých zvířat. Užitkovost watusi není vysoká (nízká dojivost), ale má vlastnosti jako skromnost, dlouhověkost a odolnost.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia, zoo Dvůr Králové)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama