VARAN KOMODSKÝ

23. května 2017 v 18:59 | správce safari |  ASIE


V asijské expozici lze potkat velmi atraktivní druh ještěrů - varany komodské, kteří k nám postupně dorazili hned z několika chovů. V současnosti u nás přebývají čtyři dospělí jedinci - samec Dragan a tři samice - Krakatau, Rinca a Asmara.
Varan komodský nazývaný též komodský drak, je nejmohutnější žijící ještěr světa obývající indonéské ostrovy Komodo, Rinca, Flores, Gili Dasami a Gili Motang (největší exemplář měřil 3,13 m a vážil 166 kg). Vědecké výzkumy ukazují, že tento varan je pravděpodobně reliktem australské megafauny období pleistocénu. Západní svět se o jeho existenci dozvěděl až v r. 1912 ze zprávy nizozemského přírodovědce Petera Ouwense. Ten druh popsal na základě fotografií a kůže získaných expedicí vyslanou nizozemskou koloniální správou na ostrov Komodo v roce 1910, za účelem prověření zpráv o tam se vyskytujících "dracích".
Ve své domovině je dominantním druhem ekosystému a jeho kořistí jsou bezobratlí, ptáci, plazi i savci. Živí se zdechlinami i živou kořistí. Potravou dospělých varanů jsou hlavně jeleni, divoká prasata a buvoli. Může bez problémů zaútočit i na člověka. Varan komodský je jedovatý ještěr. Dlouho uváděná teorie o toxických bakteriích ve slinách byla mylná, magnetickickou rezonancí byly zjištěny jedové žlázy v dolní čelisti, které produkují jedovaté bílkoviny a látky zabraňující srážení krve.
K páření dochází mezi květnem a srpnem, vejce samice klade v srpnu či září kolem 20 vajec, zahrabává do hnízd tabonů nebo do vyhrabané jámy. Po 7-8 měsících se líhnou malí varani. V prvních týdnech života je hlavní potravou hmyz. Mláďata tráví první roky života většinou času na stromech, v relativním bezpečí před predátory a kanibalistickými dospělými jedinci. Varani komodští dospívají v 8 až 9 letech života, dožít se mohou až 30 let.
Velikost a hrozivá reputace vytváří popularitu varanům chovaným v zoo. V přírodě se jejich areál výskytu kvůli lidským aktivitám zmenšuje, IUCN druh vede jako zranitelný. Jsou chráněni indonéskými zákony, za účelem jejich ochrany byl v roce 1980 založen Národní park Komodo, dnes součást Světového dědictví UNESCO.

(zdroj informací pro článek Wikipedia - zkráceno)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Magicmax Magicmax | Web | 23. května 2017 v 19:09 | Reagovat

Pááni. Na prním snímku vypadá, fakticky dobře! Io! :) A realisticky - no páni! :) Inak pěkný originální námět na blog a toho si cením. :)

2 Maty26 Maty26 | Web | 23. května 2017 v 20:11 | Reagovat

Varani jsou úžasní :-) Já mám 3 - Mojo, Bullyland a Schleich. Můj oblíbenec je Mojo, kterého jsem původně vůbec nechtěl, protože se mi zdál moc strnulý :D

3 safariparkpodklicem safariparkpodklicem | 23. května 2017 v 20:21 | Reagovat

[2]: Ten od Mojo je prima. Bullylanďáka jsem zavrhl kvůli velikosti i přes fakt, že vypadá docela dobře. :-)

4 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 28. května 2017 v 14:07 | Reagovat

Varani jsou moji oblíbenci. :-) Musím říct, že tenhle nápad s těmi fotografiemi je opravdu originální! Jinak, kdybys měl zájem, tak tě zvu na svůj blog, taky jsem teď psal o komodském varanovi. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama