PŘÍMOROŽEC JIHOAFRICKÝ

14. května 2017 v 21:50 | Safaripark Press |  AFRIKA


Safaripark pod Klíčem chová čtyřčlennou skupinku přímorožců jihoafrických, sestavenou z nepříbuzných jedinců pocházejících z různých chovů. Vedení Safariparku počítá s tím, že se postupem času podaří skupinku rozšířit o další jedince jak z vlastního chovu, tak i z jiných zdrojů.
Přímorožec jihoafrický je antilopou velkého vzrůstu. Obývá travnaté oblasti s křovinami a pravé pouště v jihozápadní Africe. Tělo má zbarveno šedě s výrazným plavým nádechem a výrazně oproti tělu má černě a bíle zbarvenou masku, uši, břicho i nohy. Pod boky je zřetelný černý pruh. V kohoutku má kolem 1 m, tělo je až 2,4 m dlouhé a ocas až 90 cm. Největší kusy dosahují váhy až 210 kg. Samci i samice mají šedé kroužkované rohy, které jsou u samců větší.
Díky dlouhodobé výdrži bez vody přímorožci přežívají i v tvrdých podmínkách typických pro pravé pouště. Vodu získanou z potravy jsou schopni si v těle udržet díky vlastnosti nepotit se a nedýchat těžce, také trus je velice suchý. Horké části dne většinou tráví ve stínu stromů. Žije ve stádech o velikosti do 40 kusů, která tvoří dominantní samec, několik nedominantních samců a početná skupina samic, často ve společnosti zeber a gazel.
Živí se téměř všemi rostlinami, které jeho životní prostředí nabízí.
Přímorožci jihoafričtí se rozmnožují v obdobích po celý rok podle dosažitelnosti zelené potravy. Samice rodí věšinou jedno, vzácně dvě mláďata. Samci přímorožců se vyznačují velkou útočností proti predátorům (především lvi a levharti). Přímorožec africký se často chová v zoologických zahradách.

(Zdroj informací pro článek: Wikipedia )


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Maty26 Maty26 | Web | 15. května 2017 v 13:51 | Reagovat

Nádherné modely nádherných zvířat. :-) Přímorožci (jihoafričtí a šavlorozí) jsou mými oblíbenými antilopami spolu s adaxy :-)

2 safariparkpodklicem safariparkpodklicem | 15. května 2017 v 14:35 | Reagovat

[1]: Díky, škoda jen, že se nevyrábí adaxové, to by bylo něco. Taky mám rád antilopy, specielně přímorožce a lesoně. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama