NYALA HORSKÁ

13. května 2017 v 20:21 | správce safari |  AFRIKA


Samec nyaly horské Biko je prvním zástupcem svého druhu v expozici Afrika v našem Safariparku. Vedení Safariparku předpokládá, že časem k němu přibude jedna až dvě samice.
Nyala horská je antilopa z čeledi lesoni. Jde o poměrně velké antilopy dorůstající délky kolem 250 cm, v kohoutku až 130 cm a o hmotnosti do 250 kg. Mohutné zakroucené rohy samců mohou dosáhnout délky až 120 cm. Oblastí jejího výskytu je jižní Etiopie, přesněji pohoří Arussi, Bali a Wellega. Jejím biotopem jsou horské lesy, louky, pastviny, křovinaté stráně a vřesoviště.
Srst je šedohnědá, na břiše i na spodní části krku chybí hříva oproti nyale nížinné, pod krkem se nachází velká bílá skvrna a na plecích je zřetelný bílý pás. Pruhování antilopy nyala je na bocích je dosti nevýrazné. Od slabin k zadku je vidět šikmá linie tvořená šesti až deseti bílými skvrnkami. Samci a samice se zbarvením skoro neliší, mláďata jsou světlejší. . O životě těchto zvířat je poměrně málo poznatků , v zajetí se vyskytují zřídka, chovány jsou například v zoo Berlín. Nyaly žijí ve skupinách přibližně do deseti kusů, staří samci samotářsky. Doba březosti je kolem šesti měsíců, samice rodí jediné mládě.
V současnosti jsou početní stavy nyal horských poměrně stabilizované, žije jich okolo 3000 jedinců, důležitým mezníkem pro zachování druhu bylo vytvoření horského národního parku Bale v roce 1970.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia, původní článek Safari pod Klíčem, zeměpis Etiopie, knihy Ing. Josefa Vágnera)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama