LEVHART MANDŽUSKÝ

22. května 2017 v 21:25 | Safari Press |  ASIE


Jedním z nejvzácnějších druhů zvířat v asijské expozici je pár levhartů mandžuských, které safaripark převzal od Safari pod Klíčem. Samec se jmenuje Silvestr, samice Tarja.
Levhart mandžuský je nejohroženějším zástupcem levhartů , který se ve volné přírodě vyskytuje v počtu pouhých 50- 60 kusů na pomezí Ruska, Číny a Severní Koreje. Je to nejseverněji žijící poddruh levharta skvrnitého, žijící samotářsky v listnatých a smíšených lesích. Levhart mandžuský je převážně noční živočich, velmi opatrný a těžko pozorovatelný. Hlavní kořistí jsou srnci, jeleni, dále zajíci, divoká prasata, ptáci, hlodavci a jezevci. Partneři se vyhledávají pouze v období páření. Samice rodí na jaře po 90 - 105 dnech březosti 2 - 4 mláďata. S matkou žijí do věku 1,5 - 2,5 roku.
Od ostatních poddruhů levhartů se liší světlejší barvou a delší srstí. Má šedé oči a dlouhý hustý ocas o délce až 1 metr. Celková délka včetně ocasu dosahuje kolem 220 cm, výška v kohoutku kolem 75 cm. Samci mohou dosáhnout váhy až 60 kg, samice jsou menší.
Velkým problémem malé populace tohoto levharta je vzájemné křížení, vedoucí k degeneraci a k úmrtí mláďat. Zoo na celém světě se podílejí na jeho záchraně a chovají více než 200 kusů levhartů, kteří jsou důležitou nadějí pro přežití těchto šelem.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia, zoo Olomouc, zoo Praha)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama