KUDU VELKÝ

21. května 2017 v 22:00 | Safaripark Press |  AFRIKA


Kudu velký je v Safariparku zastoupen již dlouhou dobu, ještě z dob začátků Safari pod Klíčem. Aktuálně chováme dva samce a jednu samici s mládětem. Samci se jmenují Gamon a Ango, samice Greta a mládě Guss. Aktuálně je zvažována samice do páru k Angovi. Podobně jako u některých jiných druhů vše závisí na dlouhodobějším plánu pro Safaripark.
Kudu velký je velká antilopa, která obývá husté akáciové porosty, skalnatou nebo kopcovitou krajinu a vyschlá koryta řek poblíž zdrojů vody od Eritreje až k Tanzanii, Zambii, jižní Africe a Angole. Dospělé zvíře může vážit až 315 kilogramů a měřit až 1,5 m na výšku a 2,45 m na délku.
Má štíhlé tělo s dlouhýma a hubenýma nohama, srst je různorodá od hnědé, šedé až po rudohnědou. Na bocích má 4 - 12 svislých bílých pruhů. Hlava je tmavší než zbytek těla a mezi očima má bílý pruh. Na hřbetě má krátkou hřívu, táhnoucí se od hlavy až ocasu. Samci jsou větší než samice. Mají dlouhou hřívu, která se táhne podél hrdla a velké spirálovité rohy. Samice rohy nemaji. Kudu je výhradný býložravec, který preferuje trávu, listy, výhonky, občas i kořínky a plody.
Během dne jsou kuduové většinou skrytí v hustých porostech, kde se chrání jak před predátory a před ostrým sluncem. Potravu hledají především brzy ráno nebo večer, kdy podnikají také výpravy za vodními zdroji, které mohou být v období sucha dlouhé a namáhavé.
Samci většinou žijí samotářským životem a samice s mláďaty žijí v poměrně malých stádech. Samice je březí přibližně osm měsíců. Samice rodí jedno, vyjímečně dvě mláďata. První dva týdny se samice s mládětem skrývá v hustých porostech, aby se skryli před jejich predátory. V zajetí se mohou kuduové dožít i dvaceti let.

(zdroj informací pro článek: Wikipedia) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama