ČLUNOZOBEC VELKÝ

16. května 2017 v 15:36 | správce safariPARKU |  AFRIKA


Člunozobec velký je pták z řádu veslonohých, známý díky svému netradičnímu zobáku. Jeho výška se pohybuje v rozmezí 1,2 až 1,7m a rozpětí křídel je více než 2 m. Je šedavě modrý s hnědou spodní stranou křídel s šedým pruhem. Nejnápadnějším znakem člunozobce je velký plochý zobák tvarem připomínající člun, díky němuž dostal český rodový název. Nápadná je světlá chocholka na hlavě. Samec se od samice zbarvením neliší, mladí ptáci jsou hnědí.
Tento pták žije ve východoafrických bažinách, jezerech a močálech v od Súdánu po Zambii samotářským způsobem života v rostlinné vegetaci na březích bahnitých vod a loví vodní živočichy jako jsou ryby, obojživelníci nebo želvy, občas i hady, ještěrky, hlodavce a mladé ptáky. Styl lovu se podobá způsobu lovu volavek. Potravu loví hlavně v noci, přes den většinou vysedává a odpočívá na větvích stromů.
Hnízdo z rákosu a trávy si staví na zemi a do něho klade 2 - 3 vejce, na kterých sedí asi měsíc.ů. Mláďata jsou na svých rodičích závislá i po opuštění hnízda a dospívají ve po 3 roce života. V zajetí je chován poměrně vzácně a může se v něm dožít až 36 let. Počet volně žijících jedinců stále klesá v důsledku ničení biotopu a lovu těchto ptáků.Od roku 2004 je v Červeném seznamu IUCN zařazen do kategorie zranitelných druhů.
V Safariparku chováme v pořadí druhého člunozobce jménem Danny. Původní starý člunozobec pocházející ze Safari pod Klíčem dožívá v zázemí. Pro Dannyho bychom rádi v dohledné době získali vhodnou partnerku.

(zdroj informací pro článek Wikipedia - zkráceno)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 dinosaurss dinosaurss | Web | 16. května 2017 v 22:07 | Reagovat

Je krásný.. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama